GUIDE Grønt billån – Hvilket elbil billån er billigst?

Et grønt billån, eller elbil billån, kan i nogle banker koste det halve af et traditionelt billån. Vi har i vores undersøgelse ikke fundet nogen specifikke lån til Tesla, så denne undersøgelse gælder alle elbiler.

Så står du, og skal købe en elbil, så er denne billån’s oversigt værd at læse inden, så du ved, hvor du får det billigste billån til din elbil.

Hvad er særligt ved et elbil billån?

Det særlige ved et elbil bilån for os, som kunder, er, at bankerne i øjeblikket tilbyder elbil billån med en meget lav rente, lav udbetaling. Nogle få af bankerne tilbyder billån til både elbil og plug in hybridbil, og du kan også inkludere elbil ladestation til hjemmet.

Men derudover, er der ikke noget særligt ved et elbil billån, i forhold til et almindeligt billån. Så årsagen til, at der tilbydes særlige fordelagtige vilkår i øjeblikket, er nok, at bankerne oplever, at væksten i elbil markedet, er med til at skabe nye bankkunder.

Hvilke fordele er der ved “grønne billån”?

Der er 2 større fordele ved de “grønne billån”, som bankerne nu tilbyder

  1. Udbetaling på 10% i stedet for 20%
    1. Dog er der nogen banker, som fastholder 20% (se oversigten neden for)
  2. Variabel rente på 1% – 1,46%, sammenlignet med traditionel billån rente på over 4%

Et “grønt billån” er blot en marketing titel, og df ikke nødvendigvis det billigste. Hvis du har friværdi i din bolig, er dette typisk endnu billigere, eller hvis du bare har en god bankrådgiver, som kan tilbyde dig noget bedre.

Hvad koster det at låne kr. 400.000 til en elbil?

Med kr. 400.000 kan man købe en Tesla Model 3 standard range plus.

Tesla model 3 silver

Oversigt – Grønt billån fra de billigste banker.

Vi har kigget på de forskellige banker, som tilbyder “elbil lån” eller “grønne billån”.

Danske BankLån & SparArbejdernes Landsbank
Låneperiode (år)788
ÅOP2,0%2,1%2,15%
Debitorrente0,99%1,26%1,25%
Udbetaling (%)10%10%10%
Bilens pris (kr.)400.000400.000400.000
Udbetaling (kr.)40.00040.00040.000
Lånebehov360.000360.000360.000
Kreditomkostninger16,22612,00013,896
Renter i låneperioden12,76619,08318,487
Samlet tilbagebetaling388,992391,083392,383
Samlet låneomkostninger28,99231,08332,383
Samlet pris for din elbil428,992431,083432,383
Månedlig ydelse5,1084,0744,088
Mere på Danske BankMere på Lån & SparMere på ALbank

Undersøgelsen er baseret på bankernes egne opgivelser på deres website. Vi har set på følgende banker: Nordea, Nykredit, Danske Bank, Arbejdernes Landsbank, Lån & Spar, Sparekassen Thy, Diba, Nordjyskebank, Santander, Middelfart Sparekasse. Nordea og Nykredit har krav om 20% udbetaling så derfor et de ikke med i denne sammenligning. Nordea’s variable rente på deres grønne billån ligger på 1,46% og samme låneomkostningsniveau som Lån & Spar og Arbejdernes Landsbank. Nykredit tilbyder en rente på 1% og markant højere låneomkostninger. Disse 2 banker er derfor væsentligt dyrere at låne penge hos til en elbil.

Hvad er det billigste elbil billån?

Danske Bank har i vores undersøgelse det billigste elbil billån, som renten ligger på nuværende tidspunkt. Dog skal det bemærkes, at låneperioden er 7 år, og ikke 8 år, som de øvrige, og derfor er de samlede låneomkostningerne for hele perioden lavere. Med den laveste rente blandt bankerne for et grønt billån, trods de højere låneomkostninger, har danske bank det billigste grønne lån til din nye eller brugte elbil.

Læs mere på danske bank her

Hvad skal du være opmærksom på, når du vælger billån til din elbil?

Banken kræver at du samler dit engagement i deres bank

Enkelte banker har krav om, at du samler hele din økonomi i deres bank, før du kan få et billigt, grønt billån.

Maksimum lånebeløb på f.eks. Kr. 300.000

Enkelte banker har som krav, at man ikke kan låne mere end 300.000 for at kunne få et “grønt billån”. Derfor skal du være opmærksom på, at hvis du skal låne mere end kr. 300.000 så kan det være at gebyret stiger, fordi banken kræver f.eks. panthaverinteresseforsikring og tinglysning.

Indhent 3 tilbud på “grønt billån” for at være sikker

For at være sikker på, at du får det bedste tilbud på et “grønt billån”, så indhent 3 tilbud fra de billigste i oversigten. Alternativt kan du kontakte “Samlino” eller “Bankly”, som hjælper med at indhente finansieringstilbud fra banker i hele Danmark. Det koster ikke noget, og du slipper for at svare på en hel masse spørgsmål flere gange.

Få gratis hjælp til at finde det billigste billån

Både Lendo.dk og Samlino.dk hjælper med at finde de 3 billigeste billån til dig i løbet af nogle få timer, hurtigt nemt og ganske gratis.

hvad er et grønt billån?

Har du brug for elbilforsikring?

Her finder du hurtigt de 3 billigeste tilbud på Tesla forsikring og forsikring af andre elbiler.

Skriv en kommentar

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag nyheder, tips & tricks og gode tilbud til dig og din Tesla